Stół, kilka krzeseł, gotowe? Nie do końca! Przeczytaj nasz wpis, jeżeli chcesz urządzić komfortową jadalnię
Pyszne posiłki w dużych lub małych grupach, w gronie rodziny lub z przyjaciółmi to jedne z najpiękniejszych chwil jakie spędzamy. Te chwile smakują jeszcze lepiej, gdy jadalnia oferuje jest pięknie i funkcjonalnie urządzona, a wszyscy czują się w niej komfortowo. Przeczytaj tutaj, jak doskonale urządzona jadalnia może stać się przytulnym punktem centralnym każdego mieszkania.
Tak to działa: Umiejętne umeblowanie jadalni
Jadalnia ma szczególne znaczenie, najczęściej jest centralnym punktem spotkań przy stole. Dlatego właśnie tak ważne jest umiejętne zaaranżowanie tej przestrzeni. Dzięki kilku prostym sztuczkom i odpowiedniej inspiracji jest to bardzo łatwe i może być naprawdę zabawne.
Po pierwsze plan
Zanim zaczniemy urządzać swoją jadalnię, powinniśmy najpierw odpowiedzieć sobie na kilka pytań: Ile mam wolnego miejsca? Ilu ludzi zazwyczaj zasiada przy stole? Czy często przyjmujemy gości?Czy potrzebuję jadalni również do innych celów, takich jak praca? I bardzo ważne: jaki jest mój budżet? Porozmawiaj również z najbliższymi, jaka jest ich wizja na Waszą nową jadalnię. Po udzieleniu odpowiedzi na te rozpoczęcie zmian w Twojej jadalni będzie dużo łatwiejsze.
Zacznij marzyć
Niezależnie od tego, czy budujesz dom od podstaw, chcesz całkowicie przeprojektować, wyremontować, czy po prostu nadać jadalni nowy wygląd przy niewielkim nakładzie finansowym, teraz możesz spełnić swoje marzenia. Zawsze chciałaś/eś jadać w domowej atmosferze na meblach w ciepłych odcieniach drewna, a może marzysz o jadalni w nowoczesnym stylu, charakteryzującą się prostymi liniami, wykonaną z błyszczącego metalu. A może cenisz eklektyzm czyli odważną i indywidualną mieszankę stylów? Pamiętaj, że Twoje pomysły nie mają (prawie) żadnych ograniczeń.
Zainspiruj się
Brakuje Ci kreatywności? A może po prostu szukasz czegoś innego i nowej inspiracji? Nie martw się, nie każdy musi znać się na zasadach wystroju wnętrz. W naszym wpisie znajdziesz wiele wskazówek, które pomogą Ci zaaranżować jadalnię, tak jak chcesz. Czytaj branżową prasę o architek Możesz także odwiedzić przyjaciół i rodzinę, aby zainspiriwać się innymi rozwiązaniami – oczywiście podczas wspólnego jedzenia.

Stół do jadalni – jak najlepiej go ustawić?
Stół jest gwiazdą jadalni! Powinien być umiejętnie ustawiony, aby dobrze się prezentował i za razem spełniał swoją funkcję. Zwróć uwagę nie tylko na wielkość, ale również na padanie światła i zachowanie ciągów komunikacyjnych, tak aby optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Jeżeli brakuje Ci wyobraźni, bardzo przydatny może okazać się stworzenie szkicu pomieszczenia i wyrysowanie na nim kształtu mebli. Możesz nawet wyciąć małe symbole zastępcze, które możesz następnie przesuwać po papierze. To bardzo kreatywne jak i pomocne zadanie.
Ile kosztuje dobre krzesło do jadalni?
Wszystko zależy od Twojego budżetu! Pamiętaj jednak, jeżeli krzesło do jadalni ma służyć Ci lata wybieraj mądrze. Nie zawsze bardzo tanie meble są dobrej jakości, jeżeli masz taką możliwość, udaj się do sklepu i oceń jakość tkaniny jaką jest obite, zobacz czy drewniane elementy nie są spękane, a elementy z tworzywa sztucznego solidnie wykonane. Jeżeli kupujesz przez internet, poproś sprzedawcę o dokładne zdjęcia z ekspozycji – każdy szanujący się sklep nie będzie miał nic do ukrycia i chętnie pokaże swoje produkty.
Możesz rozważyć też zakup kilku różnych krzeseł. Zestawić ze sobą można krzesła z tej samej kolekcji w różnych kolorach, lub połączyć ze sobą całkowicie inne modele. Takie rozwiązanie jest bardzo atrakcyjne, a dzięki niemu masz z głowy dylemat na który wzór się zdecydować 🙂
Jakie dodatkowe meble przydadzą się w jadalni?
A może na przykład komoda? Bardzo praktyczny wynalazek. Zawsze masz pod ręką naczynia i nie musisz chodzić tam i z powrotem między kuchnią a jadalnią. Nie dość, że jest to niezwykle dekoracyjne rozwiązanie, może służy również jako miejsce do przechowywania. Przechowasz tam dodatkową zastawę, a nawet obrusy.
Jeśli potrzebujesz więcej miejsca, możesz od razu dodać prawdziwy kredens lub witrynę. Za przeszklonymi drzwiami na półkach możesz atrakcyjnie wyeksponować kieliszki, szklanki lub wazony.
Jakie kolory wybrać do jadalni?
Jeśli chodzi o kolor ścian, masz kilka możliwości. Na przykład zwróć uwagę, czy masz duży, czy raczej mały pokój. Jasne kolory pomogą się optycznie zwiększyć pomieszczenie, podczas gdy ciemne mają tendencję do zmniejszania.
Pastelowe i ciepłe odcienie wyglądają bardziej przyjaźnie niż ciemne. Dotyczy to również mebli i dekoracji. Całą atmosferę wyznaczają kolory. Ciemne meble (na przykład drewno wenge) przytłoczą i obciążą małe pokoje, natomiast jasne drewno lub jego bielone wersje wprowadzą wrażenie lekkości. Czy wiesz, że wybór koloru może również wpłynąć na Twój apetyt? Chłodne odcienie, takie jak niebieski, hamują apetyt, podczas gdy ciepłe odcienie, takie jak czerwony i pomarańczowy, pobudzają go.
Który dywan najlepiej sprawdzi się w jadalni?
Dywan w jadalni tworzy przytulną atmosferę, w której można swobodnie rozprostować nogi, nie marznąc w stopy. Pozostaje kwestia materiału, koloru i rozmiaru. W jadalni szczególnie odpowiedni jest dywan wykonany z wytrzymałych, płasko tkanych materiałów, takich jak kokos, wełna lub włókno syntetyczne. Możesz więc po posiłku szybko wyczyścić go odkurzaczem, jeśli coś upadło i nie masz psa 🙂 Szczególnie wygodne jest to jeżeli masz małe dzieci. Jeżeli chodzi o rozmiar, wybierz dywan o ok. 70 cm większy od stołu, tak aby krzesła stały prosto i można je było łatwo odsuwać od stołu.

Odpowiednie oświetlenie w jadalni robi różnicę
Czy lampa jest włączona i czy jest to światło? Istnieje wiele opcji odpowiedniego oświetlenia, a kilka pomocnych wskazówek pomoże Ci znaleźć odpowiednie oświetlenie do jadalni.
Ile źródeł światła w jadalni?
W jadalni są różne obszary, ale należy je również postrzegać jako całość. Celem jest stworzenie harmonii między tymi obszarami.
Przede wszystkim musimy oświetlić stół. Lampa sufitowa powinna równomiernie oświetlać cały stół, ale też nie wychodzić poza niego, aby nie oślepiała biesiadników podczas jedzenia. Powinno też być łatwo dosięgnąć jedzenia przez stół, więc nie wieszaj lampy zbyt nisko, tak aby nie utrudniać sięgania po jedzenie.
Oprócz oświetlenia stołu należy również zaplanować pozostałe oświetlenie jadalni, tak aby stworzyć przyjemną całość. Nie jest to przyjemne gdy patrzysz na ciemne kąty z wyspy światła.
Resztę pomieszczenia możesz wręcz udekorować lampami. Idealne są tutaj kinkiety, lampy podłogowe, stołowe lub oświetlenie obrazów. Przyjemnym dodatkiem są również stare, dobre świece.
Konkretnie: ile lumenów nad stołem jadalnym?
Lumen to jednostka strumienia świetlnego. Oznacza on, jak jasne są lampy. Dobrym wyborem na stół w jadalni jest 470 lumenów (40 watów) lub 806 lumenów (60 watów), ponieważ zbyt jasne światło może sprawić, że jedzenie będzie wyglądać blado i nijako. Dobrym pomysłem jest również ściemniane światło, dzięki czemu można wygodnie siedzieć nawet po jedzeniu.
Mamy nadzieję, że z naszym małym poradnikiem jak urządzić jadalnię ułatwiliśmy Wam decyzję co do wyboru mebli i dodatków do jadalni. Jeżeli czujecie niedosyt wiedzy czekamy na Wasze pytania i zapraszamy do kontaktu.