Jakie dywany najlepiej sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach?

nowoczesny dywan w salonie

Nowoczesne aranżacje wnętrz wymagają stosownego wykończenia. Jeżeli więc zamierzasz urządzić w tym stylu salon, sypialnię czy inne pomieszczenie, musisz zadbać o odpowiednie dodatki. W tym o dywany, które – choć z pozoru najmniej dostrzegalne – w rzeczywistości potrafią całkowicie odmienić wnętrze.

Nowoczesny salon? Wybierz odpowiedni dywan

Na wstępie warto zaznaczyć, że słowo „nowoczesny” ma bardzo obszerne znaczenie i z tego względu nie da się jednoznacznie wskazać, jakiego rodzaju dywan idealnie uzupełni wnętrze w takim stylu. Co więcej, każdy z nas ma inny gust, przez co mogą podobać nam się bardzo różne zestawienia kolorów, faktur czy materiałów.

Można jednak pokusić się o kilka ogólnych porad, które wskażą odpowiedni kierunek poszukiwań i będą stanowić inspirację dla wszystkich osób, które mają w tej kwestii wątpliwości.

  • Styl minimalistyczny – to zazwyczaj pierwsza rzecz, która przychodzi ludziom do głowy, gdy myślą o nowoczesnym wystroju wnętrz. Styl ten osadza się przede wszystkim na prostocie. Urządzone w nim wnętrza są więc zazwyczaj przestronne i wyposażone w ascetyczne, lecz starannie dobrane umeblowanie. W miarę możliwości takie pomieszczenie będzie też pozbawione drobiazgów, ozdóbek i bibelotów, które mogłyby zaburzyć kompozycję. Dywany nowoczesne w takich wnętrzach powinny więc również cechować się minimalizmem. Świetnie sprawdzą się tu np. gładkie, jednobarwne modele pozbawione wzorów – oczywiście dobrane kolorystycznie do reszty aranżacji.
  • Styl skandynawski – styl, który od kilku lat święci triumfy w polskich domach. Podobnie jak minimalizm, także i on stawia na oszczędność oraz jak najmniejszą liczbę drobiazgów we wnętrzu. Znaczenie mają tu jednak również kolorystyka i dobór materiałów – w stylu skandynawskim liczą się przede wszystkim chłodne i zgaszone kolory, takie jak biel i odcienie szarości. Równie ważną rolę odgrywa tu materiał wykonania – najbardziej cenione są te naturalne, jak np. kamień czy niepomalowane drewno. Dlatego warto tu wybrać dywan, który będzie odzwierciedlał tę surowość i naturalność. Świetnie sprawdzi się tu wykonany z ekologicznych materiałów wariant w jodełkę – możesz wybrać chłodny, szaro-czarny model lub zdecydować się na subtelny kontrast w postaci szarości przecieranej złotem.
  • Geometryzacja – amatorzy futurystycznych aranżacji chętnie ozdabiają wnętrza zgeometryzowanym wzornictwem. Może mieć ono np. postać nowoczesnego obrazu na ścianie czy być obecne na tkaninach i poduszkach. Możesz uzupełnić tę kompozycję, dobierając do niej dywan w geometryczne wzory czy abstrakcyjne plamy barwne. Pamiętaj jednak, że ozdoby te muszą korespondować ze sobą nawzajem. Wzory nie mogą też dominować w pokoju ani pokrywać zbyt wielu powierzchni – w przeciwnym razie uzyskasz jedynie męczący dla oka przesyt.
[FM_form id="3"]