Płynne, organiczne krzywizny i zredukowane, geometryczne kształty – styl mid-century ma wiele twarzy. Nic więc dziwnego, że trend ten jest aktualnie popularny wśród wielu fanów wnętrz.
Mid-century to nie tylko styl wnętrzarski, to styl życia, który nie tylko oferuje różnorodność, ale także łączy całe pokolenia. Wzornictwo klasyka jest sprawdzone i ponadczasowe, ale nadal wykazuje cechy progresywne, co również zwiększa jego popularność.
Zgodnie z mottem: forma podąża za funkcją, unika się ozdób i ozdobników. Do dziś ten styl jest absolutnym wyznacznikiem, jeśli chodzi o formy meblowe. W tym wpisie wyjaśniamy na czym ten trend bazuje oraz prezentujemy odpowiednie meble i akcesoria. Daj się zainspirować!
Geneza stylu Mid-Century Modern
Styl mid-century wywodzi się z okresu powojennego. Po zniszczeniach II wojny światowej zapotrzebowanie na nowe meble na całym świecie było ogromne. Zwłaszcza w USA, Skandynawii, we Włoszech, a także w Niemczech okres powojenny miał zapewnić ponowne wyposażenie mieszkań. Ze względu na brak surowców drewno przetwarzano już nie tylko w konwencjonalny sposób, ale także na sklejkę. Jednocześnie tworzywo sztuczne stało się materiałem innowacyjnym i było coraz częściej wykorzystywane w przemyśle meblarskim. Tak więc w latach 40., 50. i 60. stopniowo rozwijał się styl „mid-century”.
Czym cechuje się styl Mid-Century Modern?
Styl mid-century jest częścią stylu Bauhaus, w którego tworzeniu odegrał kluczową rolę Walter Gropius. Ale inni projektanci również odcisnęli swoje piętno na stylu mebli.
Krzesła, sofy i stoły mają również wąskie nogi lub specjalne konstrukcje, takie jak stalowe krzesła z rur Le Corbusiera. Ten kultowy, szwajcarski architekt, którego prawdziwe nazwisko brzmiało Charles-Edouard Jeanneret-Gris, zaprojektował wówczas takie modele, które do dziś stanowią integralną część klasyki designu.
Typowe dla stylu wyposażenia z połowy wieku są meble o smukłych nogach i organicznej formie. Zredukowany wygląd zawsze podąża za funkcją. Ta zasada jest nam już dobrze znana ze Scandi Chic. Jednocześnie pudełkowaty kształt mebli osadzony na delikatnych nóżkach przywodzi na myśl nordycki look. Mówi się, że nowoczesność z połowy wieku łączy w sobie elementy stylu skandynawskiego z przepychem – tutaj spotykają się wygoda i luksus.
Materiały
Naturalne materiały, takie jak marmur i drewno, nadają stylowi z połowy stulecia luksusowy charakter w połączeniu z błyszczącymi powierzchniami, takimi jak mosiądz i chrom. Ponadto często stosuje się tutaj wysokiej jakości tkaniny obiciowe. Aksamit jest szczególnie popularny i jest używany głównie do produkcji sof i foteli. Materiał jest nie tylko niezwykle wygodny, ale również bardzo trwały. Silnie teksturowane tkaniny, takie jak sztruks, gruby len i wełna, są rżwnież często używane w stylu mid-century.
Styl mid-century jest praktyczny, ale dzięki swoim charakterystycznym kształtom i strukturom jest przewiewny i nie przytłacza.
Niezależnie od tego, czy jest to mebel vintage, czy nowo wyprodukowany mebel z połowy stulecia: w tym stylu życia znajdziesz wiele małych mebli, które podkreślają lekkość. I nawet z pojedynczych elementów do małego mieszkania są dobrze i modnie serwowane z połowy wieku.
Styl mid-century modern we wnętrzach
W salonie sofa wypoczynkowa z prostym oparciem i drewnianą podstawą świetnie przyciąga wzrok, a także ułatwia pielęgnację podłogi. To samo dotyczy typowych szafek, które często są wykonane z drewna lub sklejki. Jako elementy dekoracyjne doskonale sprawdzają się stojaki na czasopisma wykonane z cienkich prętów lub stalowych rurek.
Przykładem kolejnego flagowego mebla z czasów mid-century jest fotel Charlesa Eamesa. Dziąki niemu wprowadzisz do swojego domu bardzo stylowy i modny współczesny styl. Mid-century to nie tylko design, tutaj ważny jest użytkowość, dlatego mebel ten wstawisz także jako wygodny fotel z podnóżkiem do kącika do czytania lub jako fotel telewizyjny.
W sypialni kredens w stylu połowy wieku to prawdziwa oszczędność miejsca. Wiele przegródek i szuflad zapewnia miejsce do przechowywania w dobrze znany dyskretny sposób. Dzięki toaletce w stylu lat 50. dopełnisz nostalgiczne, a jednocześnie nowoczesne wrażenie.
Zdjęcia: źródło Pinterest