Prawidłowe użytkowanie i pielęgnacja mebli

PRAWIDŁOWE UŻYTKOWANIE I PIELĘGNACJA MEBLI DREWNIANYCH

PRAWIDŁOWE UŻYTKOWANIE I PIELĘGNACJA MEBLI DREWNIANYCH

Pielegnacja1A, Meble do wnętrz i ogrodowe – stoły i krzesła
Konserwacja powierzchni lakierowanych

Powierzchnie lakierowane powinny być odpowiednio zabezpieczone. W tym celu polecamy naturalne pasty, wyprodukowane na bazie wosku, bezbarwne lub w kolorze mebla. Należy nanieść cienką warstwę pasty miękką szmatką, wzdłuż włókna drewna. Meble powinny być woskowane regularnie, 3 razy do roku lub częściej, w zależności od intensywności ich użytkowania. Woskowanie pozwala zakonserwować powierzchnię i odświeża mebel.

Pielegnacja2A, Meble do wnętrz i ogrodowe – stoły i krzesła
Konserwacja powierzchni olejowanych

Drewno olejowane jest bardziej wrażliwe na zabrudzenia niż drewno lakierowane, dlatego też wymaga trochę większej ostrożności podczas użytkowania. Warstwa oleju jest cienka, dlatego po pewnym czasie zużyty olej może miejscowo wsiąkać w drewno. Nie jest to jednak wada i nie stanowi powodu do reklamacji! Olej powinien być ponownie nanoszony co 2-3 miesiące, aż do momentu, kiedy przestanie wsiąkać, w przeciwnym razie powierzchnia wygląda na niewykończoną. Prosimy przy tym uważać, aby olej rozprowadzić równomiernie, w przeciwnym razie powstają na powierzchni ciemniejsze punkty.

UWAGA: Powierzchnie nie wykańczane nie są w żaden sposób fabrycznie zabezpieczone przed zabrudzeniami.

Pielegnacja3, Meble do wnętrz i ogrodowe – stoły i krzesła
Zabezpieczenie mebli przed zniszczeniem

Użytkowanie drewnianych mebli z czasem skutkuje powstaniem drobnych zadrapań, rys czy ubytków. W celu ich zamaskowania polecamy pasty woskowe, które mogą pokryć drobne uszkodzenia. Przy większych odkształceniach drewna prosimy zwrócić się do fachowca. Nie należy sięgać po środki konserwujące, które nie są dostosowane do drewna. Środki w aerozolu także nie są zalecane.

Pielegnacja4, Meble do wnętrz i ogrodowe – stoły i krzesła
Meble w 100 % naturalne

Przy wykańczaniu naturalnego materiału szlachetnego takiego jak drewno występują również drobne nieregularności, przebarwienia lub mikrorysy, które podkreślają urodę tego produktu i nie stanowią uzasadnionego powodu do reklamacji. Ważne jest, by wziąć pod uwagę fakt, iż produkty firmy Miloo Home tworzone są ręcznie więc nie będą nigdy identyczne. Meble wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych mogą po pewnym czasie zmienić swój pierwotny kolor. Również zbyt wysoka i długotrwała wilgotność lub przesuszone powietrze może negatywnie wpływać na drewno.

Drewno, Meble do wnętrz i ogrodowe – stoły i krzesła
Drewniany blat nieustannie pracuje

Drewno jest materiałem naturalnym, który dostosowując swoją wilgotność do klimatu pomieszczenia, cały czas pracuje. Oznacza to, że pod wpływem czynników zewnętrznych, w tym przede wszystkim temperatury i wilgoci, zmieniają się parametry drewna. Drewno może pęcznieć, kurczyć się oraz łódkować, czyli wyginać.

Naturalna praca drewna…

Powstawanie szczelin w drewnianym parkiecie użytym do wykonania blatu stołu czy desce użytej do produkcji szafy lub witryny, to zjawisko znane nam wszystkim. Jest ono spowodowane rozsychaniem się drewna, a proces ten jest naturalny i częściowo odwracalny. Najbardziej narażone są szerokie deski lite, których praca jest na zwiększona. Zimą, kiedy dogrzewamy mieszkania, wraz ze wzrostem temperatury w pomieszczeniu, spada jego wilgotność. Drewniana powierzchnia zaczyna dostosowywać się do panujących warunków – drewniane deski użyte do budowy stołu lub szafy, oddają wilgoć do powietrza, zaczynają zmniejszać swoją objętość, kurczą się, co w efekcie prowadzi do powstawania szczelin. Wiosną, kiedy wzrasta wilgotność, drewno zaczyna ją absorbować. Wtedy powierzchnia drewniana zazwyczaj powraca do pierwotnych rozmiarów. Jednak często zdarza się, że zbytnio przesuszone deski pękają. Dlatego proces przesychania powierzchni drewnianej należy z uwagą kontrolować, sugerując się wskazaniami higrometru. Jeśli wilgotność mocno spadła, trzeba jak najszybciej temu zaradzić. W tym celu stosuje się elektryczne nawilżacze. Ich zadaniem jest utrzymanie optymalnej wilgotności w pomieszczeniach, które wynosi 45-60%. Taki zabieg zminimalizuje proces rozsychania się drewna i zmniejsza ryzyko powstawania szczelin pomiędzy deskami

Plusy odpowiedniej wilgotności powietrza

Utrzymywanie względnej wilgotności powietrza na stałym poziomie 45-60% jest godne polecenia, ponieważ ma następujące zalety:

Uniknięcie zbędnego i nadmiernego wysychania drewna
Zminimalizowanie procesu powstawania szczelin
Uniknięcie naprężeń skurczowych w warstwie kleju, a także ze względu na istniejące podłoża
Poprawa higieny powietrza
Meble z litego drewna wyglądają atrakcyjnie i naturalnie. Zawdzięczają to surowcowi, z którego je wykonano. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, to zapewnimy sobie możliwość ich użytkowania przez wiele lat, a meble przez ten okres nie stracą nic ze swej atrakcyjności.

Zadbaj o… powietrze

Ważna jest regularna pielęgnacja samych mebli, ale też dbanie o jakość powietrza w domu. Drewno jest surowcem, które nie lubi ani nadmiaru wilgoci, ani też jej braku. Najlepiej jest – zarówno dla mebli drewnianych, jak i dla naszego zdrowia i samopoczucia, jeśli wilgotność powietrza w mieszkaniu mieści się w przedziale 40-60%. Jeśli w powietrzu znajduje się zbyt dużo wilgoci, meble będą ją pochłaniać. Może to powodować ich pęcznienie, a także rozklejanie się. Gdy powietrze jest zbyt suche, to drewno zacznie oddawać wilgoć, co z kolei może przyczynić się do rozsychania i pękania mebli. Z tego samego powodu meble z litego drewna nie powinny stać zbyt blisko źródła ciepła, np. kaloryfera

Nie powinny też być narażone na bezpośrednie działanie słońca, ponieważ mogą zmienić swój pierwotny kolor. Meble drewniane muszą stać na równej poziomej podłodze. W przeciwnym razie mogą się odkształcić, gdyż mają tendencję do dopasowywania się do nierówności podłoża.

Uwaga na wodę!

Drewno nie lubi wody działającej na nie przez dłuższy czas, dlatego jeśli rozlejemy coś na mebel lub czymś go zabrudzimy, powinniśmy to natychmiast wytrzeć do sucha. Ustawiając na drewnianym stole lub blacie gorące lub bardzo zimne naczynia, kładźmy je zawsze na podkładkach. W przeciwnym razie narazimy mebel na odbarwienia i odkształcenia. Jeśli coś piszemy na biurku lub stole – kartkę umieszczajmy na podkładce, aby nie zarysować powierzchni. Bardziej narażone na zabrudzenia podczas użytkowania są meble woskowane i olejowane, które pod tym względem są mniej trwałe od lakierowanych.

SPOSOBY PIELĘGNACJI MEBLI OGRODOWYCH

Pielegnacja5, Meble do wnętrz i ogrodowe – stoły i krzesła

Eco-rattan – opracowana dla Miloo Home odmiana techno-rattanu o podwyższonej trwałości. To syntetyczne włókno odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Eco-rattan zachowuje przez lata swój klasyczny, naturalny kolor, dzięki czemu jest niezwykle estetyczny. Eco-rattan należy czyścić mokrą ściereczką lub gąbką z wykorzystaniem ciepłej wody i ewentualnie mydła. Dopuszczalne jest czyszczenie mebli z wykorzystaniem myjki wysokociśnieniowej, z zachowaniem odległości min. 20 cm od czyszczonego mebla.

Pielegnacja6, Meble do wnętrz i ogrodowe – stoły i krzesła

Texteline – winyl, plecionka z poliestru powlekana PVC. Materiał mocny, nierozciągliwy, wytrzymały, przewiewny. Idealny do użytku zewnętrznego, bardzo łatwy do utrzymania w czystości. Texteline należy czyścić mokrą ściereczką lub gąbką z wykorzystaniem ciepłej wody i ewentualnie mydła. Dopuszczalne jest czyszczenie mebli z wykorzystaniem myjki wysokociśnieniowej, z zachowaniem odległości min. 20 cm od czyszczonego mebla.

Pielegnacja7, Meble do wnętrz i ogrodowe – stoły i krzesła
Drewno – specjalne wyselekcjonowane z ekologicznych upraw. Miloo Home oferuje meble z drewna tekowego, akacjowego czy cocda. Egzotyczne drewno idealnie znosi warunki zewnętrzne, gdyż posiada w sobie substancje oleiste. Jeśli czyszczenie drewna samą woda nie przynosi skutku, można wyczyścić za pomocą rozwodnionego środka piorącego* (w stosunku 2:1 – woda/środek) oraz miękkiej szczotki lub pędzla. Meble z drewna egzotycznego pod wpływem promieniowania UV może szarzeć. Sugeruje się więc zabezpieczenie mebla olejem do drewna tekowego lub olejem lnianym. Przed konserwacją należy pozbyć się wszelkich pęknięć, ubytków i brudu. Po zakończeniu sezonu warto przenieść meble do suchego pomieszczenia, jak na przykład garaż czy piwnica i tam je przezimować. Miejsce przechowywania mebli nie powinno być ogrzewane, aby ograniczyć możliwość rozeschnięcia.

Pielegnacja8, Meble do wnętrz i ogrodowe – stoły i krzesła
Metal, aluminium – wytrzymałe materiały stosowane w większości mebli oferowanych przez Miloo Home, które zapewniają stabilność konstrukcji mebli. Elementy metalowe są zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. Wszystkie są malowane proszkowo, co zapewnia im trwały, długoletni i świeży wygląd. Zabrudzenia należy usuwać wilgotną ściereczką. W przypadku głębokiego uszkodzenia wierzchniej farby miejsce należy zabezpieczyć za pomocą lakieru zaprawowego, aby wilgoć nie miała styczności z niezabezpieczonym metalem. Jeśli w miejscu uszkodzenia lakieru pojawiła się korozja, przed zabezpieczeniem lakierem należy metal dokładnie oczyścić z rdzy.

Pielegnacja9, Meble do wnętrz i ogrodowe – stoły i krzesła
Poduszki – wykonane z wysokiej jakości akrylu o zwiększonej odporności na wilgoć, z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Poduszki są idealnie dopasowane do mebli, a większość z nich ma zdejmowany pokrowiec, co umożliwia utrzymanie ich w czystości. Materiał poduszek powinno się czyścić gąbką z użyciem łagodnego mydła, które nie usuwa fabrycznego zabezpieczania przed pochłanianiem wilgoci. Po czyszczeniu poduszek wodą z mydłem, dobrze wypłukać i pozwolić całkowicie wyschnąć. Możliwe pranie chemiczne – wodne w temp. 30 C. Zabrania się prania w pralce bębnowej. Zaleca się zabezpieczenie poduszek przed silnym deszczem oraz w okresie jesienno-zimowym. Przechowywać wyłącznie po całkowitym wysuszeniu.

Pielegnacja10, Meble do wnętrz i ogrodowe – stoły i krzesła
Parasole – wykonane z poliestru, który jest fabrycznie zabezpieczony przed nadmiernym wchłanianiem wody. Materiał jest zaprojektowany w sposób pozwalający na bardzo szybkie wyschnięcie, zazwyczaj w słońcu jest to kilka minut. Parasole należy czyścić gąbką lub miękką szczoteczką z użyciem łagodnego mydła, które nie usuwa fabrycznego zabezpieczania przed pochłanianiem wilgoci. Po czyszczeniu wodą z mydłem, dobrze wypłukać i pozwolić całkowicie wyschnąć. Materiał przystosowany jest do naturalnego wysychania, dlatego zabrania się suszenia materiału przy pomocy suszarek itp. Może to doprowadzić do przegrzania materiału i w konsekwencji nieodwracalnego uszkodzenia. W zależności od warunków, w jakich używany jest parasol, zaleca się przeprowadzenie profesjonalnego chemicznego czyszczenia co 2-3 lata. Zabrania się prania w pralce. W okresie, gdy parasol jest nieużywany zaleca się zabezpieczenie pokrowcem.

Pielegnacja11, Meble do wnętrz i ogrodowe – stoły i krzesła
Dywany – wykonane są z nylonu, który jest materiałem wyjątkowo odpornym na zabrudzenia oraz na zmienne warunki atmosferyczne. Jeżeli dywan ułożony jest na zewnątrz w miejscu szczególnie uczęszczanym, zalecane jest czyszczenie przynajmniej 2 razy w tygodniu za pomocą odkurzacza. Odkurzać należy na przemian wzdłuż i wszerz dywanu, szczególnie uważając na zakończeniach, aby nie zniszczyć splotu. Przed odkurzaniem sprawdzić czy worek odkurzacza jest co najmniej w połowie pusty, co zapewni optymalne czyszczenie. Raz na 1-3 lata w zależności od intensywności eksploatacji zaleca się poddać dywan profesjonalnemu czyszczeniu. W przypadku zalania dywanu jedzeniem, należy natychmiast je usunąć za pomocą łyżeczki i ręcznika papierowego. Ewentualną plamę można wyczyścić za pomocą wody z mydłem lub łagodnego środka czyszczącego. Nakładać środek czyszczący zawsze na ścierkę lub gąbkę, a nie na dywan, dzięki temu plama nie będzie się rozprzestrzeniać oraz zapobiegniemy uszkodzeniu splotu dywanu. W przypadku czyszczenia trudniejszych plam jak np. ptasie odchody, należy używać miękkiej szczotki z dodatkiem wody z mydłem. Nie należy używać środków opartych na silikonie!

źródło Miloo Home 
[FM_form id="3"]