Jak tylko zrobi się cieplej, komary i ich inni latający przyjaciele wracają. Na pewno Tobie też psują zabawę na łonie natury lub miły, przytulny wieczór.
Czasami noc staje się prawdziwym testem dla naszych nerwów w czasie polowania na komary. W krajach tropikalnych każde ugryzienie komara oznacza nawet potencjalne przeniesienie chorób. Ci mali krwiopijcy wyczuwają Cię z odległości 30 metrów, niezależnie od światła, a ich zmysł węchu przyciąga najdrobniejsze zapachy ciała, a nawet zawartość CO2 w powietrzu, którym oddychasz. Niewiele możemy na to poradzić, ponieważ prysznic w upalne dni pomaga tylko przez chwilę.
Jedynym rozwiązaniem może więc być odpowiedni i skuteczny preparat. Wiele typowych metod odstraszania komarów opiera się na wątpliwych, czasem nawet rakotwórczych lub działających hormonalnie substancjach chemicznych, które powodują niepożądane skutki uboczne. Większość produktów zawiera składniki takie jak: dietylotoluamid (DEET), ftalan dimetylu (DMP), transflutryna, butanolan piperonylu, inkaridyna (Bayepel) i wiele innych chemikaliów. Powiniście używać je tylko w nagłych wypadkach – gdy nie ma zdrowszej alternatywy.
Abyś był dobrze przygotowany, przedstawiamy najlepsze, naturalne i skuteczne środki na komary:
Zapobieganie poprzez odpowiednią odzież.
Korzystne są nakrycia głowy i długie ubrania, które zakrywają wszystkie części ciała w jak największym stopniu, zwłaszcza preferowane okolice kostek. Noś buty lub – niefajne, ale bardzo skuteczne – nogawki spodni schowane w skarpetkach. Lepiej jest używać luźnych tekstyliów, ponieważ większość komarów może łatwo przebić się przez obcisłą odzież. Preferuj jasne ubrania, ponieważ ciemne ubrania przyciągają owady.
Moskitiery w sypialni i siatki na oknach
W obszarach szczególnie narażonych na działanie komarów wszystkie okna powinny być wyposażone w moskitiery. Nie są drogie i prawie zawsze można je łatwo przymocować. Jako alternatywę polecamy moskitierę, szczególnie do sypialni – bardzo prosty i bardzo skuteczny środek na spokojny sen bez komarów i to nie tylko w krajach tropikalnych. Aby działał naprawdę dobrze, otwory nie powinny być większe niż 1,2 mm, a krawędź należy schować pod materacem
Elektryczna packa na muchy
Przy niewielkim wysiłku fizycznym możesz pozbyć się irytujących brzęczyków dzięki elektrycznej pacce na muchy. Ten wysiłek opłaca się przy zamkniętych wnętrzach i zapewnia relaks wolny od owadów
Unikanie zapachu potu
Niestety prysznic jest rozwiązaniem krótkoterminowym, ale nadal ma sens. Kto by pomyślał? Świeże skarpetki znacznie zmniejszają ryzyko ukąszeń komarów!
Unikanie mocnego zapachu perfum
Żadnych sztucznych zapachów Jeśli unikasz dezodorantów i perfum, wiele już zyskałeś, ponieważ słodkie nuty szczególnie pociągają komary.
Olejki eteryczne z wielu roślin
Następujące rośliny zawierają również substancje odstraszające komary: citronella, eukaliptus, mięta, bazylia, kocimiętka, pachnące pelargonie, bergamotka, orzech, liść laurowy, drzewo herbaciane, pomidor, anyż, lawenda, szałwia, cynamon, kamfora, drzewo sandałowe i melisa. Każda roślina ma inny czas działania, na przykład lawenda działa przez około godzinę. Olejki eteryczne z tych roślin można stosować na różne sposoby: jako spray lub krem z minimalną zawartością 2–5% olejku. Kilka kropel olejku na ściereczce lub na ubraniu również doskonale odstraszy wszelkie owady.
Dla przykładu olejek cytronelowy pozyskiwany z trawy cytrynowej jest zawarty w wielu repelentach roślinnych i jest rozpylany na skórę lub wcierany w postaci kremów. Zobaczcie nasze produkty na bazie olejku z citronelli znakomicie odstraszające owady.
Olejki można również rozpylać w dyfuzorach (w naszej ofercie znajdziecie dyfuzor dedykowany do zapachów z linii ogrodowej działający do 20h) co zapewnia wielogodzinną ochronę przed komarami podczas wieczornych spotkań z przyjaciółmi na ogrodzie.
Kadzidła
Dym z liści wielu roślin zawiera również liczne substancje skuteczne przeciwko owadom dzięki zawartym w nim olejkom eterycznym. Aby przygotować domową mieszankę do okadzenia otoczenia użyj liści roślin wymienionych powyżej, możesz użyć także fusy z kawy. Połóż je na talerzu i podpal.
Dym z zawartymi w nim olejkami eterycznymi powstrzyma komary, tak długo, jak długo dym się unosi. Aby stworzyć środek odstraszający na dłuższy czas, będziesz potrzebować odpowiedniej ilości liści lub fusów z kawy. Aby uzyskać równomierny i przyjemny dym, polecamy nasze naturalne kadzidła z naturalnymi olejami citronelli, bazylii i eukaliptusu.
Citronella, mięta, bazylia
Mieszanka tych składników pomaga zmniejszyć plagę komarów. Dodanie zapachu cytronelli np. do świecy dodatkowo poprawia jej skuteczność. Takich świec należy używać tylko w wentylowanych pomieszczeniach lub na zewnątrz.
Produkty z ekstraktem z citronellą (trawą cytrynową) bazylią i miętą, mają bardzo długi efekt trwający sześć godzin. Z tej linii zapachowej polecamy naturalne olejki do dyfuzorów, patyczki zapachowe (idealne do pomieszczeń!), płyny do lamp katalitycznych oraz kadzidła.
Produkty z tej serii mają piękny, również leczniczy zapach i są bardzo łagodne dla skóry. Bez obawy o jakość wdychanego przez nas powietrza skutecznie możemy się teraz obronić przed komarami.